M
Mathematics , 18.04.2021 17:42

a 100g packet of tea costs £4.16 a 25g packet of the same tea costs £1.05 which packet is better value for money? show how you decide

Step-by-step answers: 0

Other questions on the subject: Mathematics

M
Mathematics, 17.09.2021 03:06
The price h of a recently bought house plus 11% property tax The algebraic expression is .
Answers: 0
M
Mathematics, 17.09.2021 03:02
The double number line shows the approximate number of ounces in a certain number of pounds: Two number lines are shown. The one on top is labeled pounds and has tick marks labeled 3, 4, and 5 with secondary tick marks in between. The one on bottom is labeled ounces and has tick marks labeled 40, 56, and 72 with secondary
Answers: 0
M
Mathematics, 09.06.2020 04:58
Gina is on a road trip and is reading a map that has a scale of 1in 30 mill her trip measures 3.5 inches on the map what will be her actual distance for the trip ?
Answers: 0
M
Mathematics, 04.03.2021 03:32
A company that manufactures and ships widgets has two different sizes for boxes. One size box has a volume modeled by the function fx=x3-500x+3000. The other size box has a volume modeled by the function gx=4x3-20x2-240x. Write a simplified polynomial expression with terms in descending order that models the combined volume
Answers: 0

Popular questions today:

B
Business, 18.12.2021 23:15