Answer my question i will give you a brainliest mickey used these calculations to find how much he would spend on 7 cartons of eggs, if 12 cartons of eggs cost $22.20. describe his error. 12 cartons(÷22.20) $22.22(÷22.20) unit price = $0.54 $0.54(7) = $3.78

Step-by-step answer

Unlock answer
2 students found this answer . helpful

Amount spent on 7 cartons of eggs is $12.95.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Number of cartons of eggs = 12

Cost of 12 cartons of eggs = $22.20

So, Unit price of carton of eggs would be

.

Now, number of cartons of eggs = 7

Amount spent on 7 cartons of eggs is given by

.

So, 12 cartons(÷22.20), there is a mistake as it should be 22.20÷12.

Hence, Amount spent on 7 cartons of eggs is $12.95.

It is was helpful?
Unlock answer
2 students found this answer . helpful
Mickey incorrectly calculated the unit price:
.

The correct operation is:
.

Each carton costs 1.85, so 7 cartons cost
.
It is was helpful?
Quick expert help
Get expert answer in 15 minutes
in the Studen app and website for free!
We have best experts in every subject area available online 24/7.