M
Mathematics , 04.08.2022 20:47

The owner of an office supply store initially spends $400 to bring in a new line of pens that he wants to sell. He buys a pack of 10 pens for $3 and sells each pack for $5. He plots one line to represent his costs and another to represent his income. Which statement about the situation is true?

Step-by-step answers: 0

Other questions on the subject: Mathematics

M
Mathematics, 13.04.2021 02:49
patricia is taking an online test. She has 22 points so far. She receives 2 points for every correct answer and loses 1.5 points for every incorrect answer. For the remaining questions she answers 12 correctly and 7 incorrectly. What is Patricia s final score on the test?
Answers: 0
M
Mathematics, 13.04.2021 02:40
Find the surface area. Include units without spaces.
Answers: 0
M
Mathematics, 19.03.2021 15:33
The expressions 2(x2−4x−21)−(x−7)(x+77) and (x−7)(x+k) are equivalent. What must be the value of k?
Answers: 0
M
Mathematics, 19.03.2021 15:32
Becca survey the students at her school to find out which cell phone company they use her results are listed in the table which is the probability that a randomly chosen student is a junior who uses Company B?
Answers: 0

Popular questions today: