Answer:
Step-by-step explanation:
For three 12-hour shifts per week, amount Inez received = $28.4 × (3 × 12) = $1022.40
For 8-hour shift = $28.4 × 8 = $227.20
Thus,
Gross pay = $(1022.40 + 227.20) = $1249.60
For the first and second week as a regular work, Number of hours in three 12 hours shift = 2x12x3 = 72 hours
Regular Payment of 72 hours = 72 x28. 40= $2044.8
For the second week
8 hours holiday with double pay = 8 x 2 x 28.70 = $454.4
Thus, Total gross pay = $2044.8+$454.4=$2499.2
SI=(P*R*T)/100
P=2000
R=1.5
T=6
SI=(2000*1.5*6)/100
=(2000*9)/100
=180
Neil will earn interest of 180
Cost of 7 gallons=$24.50
Cost of 1 gallon=24.50/7=3.5
Cost of 15 gallons=15*3.5=52.5
Cost of 15 gallons will be $52.5
For 1 flavor there are 9 topping
Therefore, for 5 different flavors there will be 5*9 choices
No of choices= 5*9
=45
The answer is in the image
For every 8 cars there are 7 trucks
Therefore,
Cars:Truck=8:7
Answer is B)8:7
Here,
tip=18%of $32
tip=(18/100)*32
=0.18*32
=$5.76
Total payment=32+5.76=$37.76
Speed=Distance/time
distance=15m
time=1sec
speed=15/1=15m/sec
Distance=Speed*time
time=15min=15*60sec=900sec
Distance travelled in 15 min=15*900=13,500m
=13500/1000 km=13.5Km
The wood before starting =12 feet
Left wood=6 feet
Wood used till now=12-6=6 feet
Picture frame built till now= 6/(3/4)
=8 pieces
Therefore, till now 8 pieces have been made.
It will provide an instant answer!