Answer:
Step-by-step explanation:
Let the number of members be X.
As per the given question,
30% of X = 24
or, (30/100)X = 24
X = 2400/30 = 80
This means, 80 members are there on the track team.
SI=(P*R*T)/100
P=2000
R=1.5
T=6
SI=(2000*1.5*6)/100
=(2000*9)/100
=180
Neil will earn interest of 180
Cost of 7 gallons=$24.50
Cost of 1 gallon=24.50/7=3.5
Cost of 15 gallons=15*3.5=52.5
Cost of 15 gallons will be $52.5
The answer is in the image
F=ma
where F=force
m=mass
a=acceleration
Here,
F=4300
a=3.3m/s2
m=F/a
=4300/3.3
=1303.03kg
Approximately it is aqual to 1300kg
Salesperson will make 6% of 1800
=(6/100)*1800
=108
Salesperson will make $108 in $1800 sales
The solution is given in the image below
Speed=Distance/time
distance=15m
time=1sec
speed=15/1=15m/sec
Distance=Speed*time
time=15min=15*60sec=900sec
Distance travelled in 15 min=15*900=13,500m
=13500/1000 km=13.5Km
Let the father's age be x and son's be y
10 years before-
Father age=x-10
sons age=y-10
Given,
x-10=10(y-10)
x-10=10y-100
Given present age of father=40
therefore,
x=40
40-10=10y-100
10y-100=30
10y=130
y=130/10
y=13
Therefore present age of son=13years
Volume of rectangular prism=length * width * height
length=3/8cm
breadth=5/8cm
height=7/8cm
therefore volume=(3/8)*(5/8)*(7/8)
=105/512 cm3
Cost before sale tax=$46.00
Cost after including tax=$48.76
Sale tax=$48.76-46.00
=$2.76
we know,
sale tax=((sales tax rate)/100) * cost before sale tax
2.76=((sales tax rate)/100) *46.00
sale tax rate=(2.76*100)/46
=276/46
=6%
There fore sales tax rate=6%
It will provide an instant answer!