SI=(P*R*T)/100
P=2000
R=1.5
T=6
SI=(2000*1.5*6)/100
=(2000*9)/100
=180
Neil will earn interest of 180
The total nom of code that can be used is equal to 5+3 = 8
For every 8 cars there are 7 trucks
Therefore,
Cars:Truck=8:7
Answer is B)8:7
The answer is in the image
Speed=Distance/time
Here,
distance=15m
time=1sec
speed=15/1=15m/sec
Distance=Speed*time
time=15min=15*60sec=900sec
Distance travelled in 15 min=15*900=13,500m
=13500/1000 km=13.5Km
tip=18% of 75.45
=18/100 * 75.45 = $13.581
Tip = $13.581
Area of rectangle= L*b
here,
L=12.4 cm
b= 8.8 cm
A= L*b
= 12.4 * 8.8 = 109.12 cm^2
Weight of adult elephant = 24,000 pounds
Weight of baby elephant = 260 pounds
Difference between weight = 24,000 - 260 = 23,740
Adult elephant weights 23,740 pounds more
Decrease in bikes sale = 650 - 572 = 78
%Decrease = (change)/old value * 100
%Decrease in sale = 78/650 * 100 = 12%
Decrease in sale = 12%
It will provide an instant answer!