Crosby Corporation
a. Statement of Cash Flows
Operating activities:
Operating Income $304,000
Add Depreciation 300,000
Cash from operations $604,000
Changes in working capital items:
Accounts receivable (net) (5,000)
Inventory (70,000)
Prepaid expenses 27,700
Accounts payable 243,000
Notes payable 0
Accrued expenses (18,900)
Interest expense (87,900)
Taxes (155,000)
Net cash from operations $537,900
Investing Activities:
Purchase of plant (480,000)
Investments
(long-term securities) 16,600
Financing Activities:
Bonds payable 21,000
Preferred stock dividends (10,000)
Common stock dividends (153,000)
Net cash flows ($67,500)
Reconciliation with cash:
Beginning Cash Balance 134,000
Ending Cash Balance $66,500
b. The book value per common share for both 20X1 and 20X2:
= Total stockholders’ equity/Common stock outstanding
20X1 20X2
= $ 1,445,400/150,000 $ 1,343,500/150,000
= $9.636 = $8.957
= $9.64 = $8.96
Market value = $8.96 * 3.6 = $32.256
c. If the market value of a share of common stock is 3.6 times book value for 20X2, P/E ratio =
P/E ratio = Market price/EPS
= $32.256/$ .34
= 94.87 times
Explanation:
a) Data and Calculations:
CROSBY CORPORATION
Income Statement
For the Year Ended December 31, 20X2
Sales $ 3,880,000
Cost of goods sold 2,620,000
Gross profit $ 1,260,000
Selling and administrative expense 656,000
Depreciation expense 300,000 956,000
Operating income $ 304,000
Interest expense 87,900
Earnings before taxes $ 216,100
Taxes 155,000
Earnings after taxes $ 61,100
Preferred stock dividends 10,000
Earnings available to common stockholders $ 51,100
Shares outstanding 150,000
Earnings per share $ .34
Statement of Retained Earnings
For the Year Ended December 31, 20X2
Retained earnings, balance, January 1, 20X2 $ 855,400
Add: Earnings available to common stockholders, 20X2 51,100
Deduct: Cash dividends declared and paid in 20X2 153,000
Retained earnings, balance, December 31, 20X2 $ 753,500
Comparative Balance Sheets
For 20X1 and 20X2
Year-End 20X1 Year-End 20X2
Assets
Current assets:
Cash $ 134,000 $ 66,500
Accounts receivable (net) 526,000 531,000
Inventory 649,000 719,000
Prepaid expenses 66,800 39,100
Total current assets $ 1,375,800 $ 1,355,600
Investments (long-term securities) 99,500 82,900
Gross plant and equipment $ 2,520,000 $ 3,000,000
Less: Accumulated depreciation 1,450,000 1,750,000
Net plant and equipment 1,070,000 1,250,000
Total assets $ 2,545,300 $ 2,688,500
Liabilities and Stockholders’ Equity
Current liabilities:
Accounts payable $ 315,000 $ 558,000
Notes payable 510,000 510,000
Accrued expenses 76,900 58,000
Total current liabilities $ 901,900 $ 1,126,000
Long-term liabilities:
Bonds payable, 20X2 198,000 219,000
Total liabilities $ 1,099,900 $ 1,345,000
Stockholders’ equity:
Preferred stock, $100 par value $ 90,000 $ 90,000
Common stock, $1 par value 150,000 150,000
Capital paid in excess of par 350,000 350,000
Retained earnings 855,400 753,500
Total stockholders’ equity $ 1,445,400 $ 1,343,500
Total liabilities and
stockholders’ equity $ 2,545,300 $ 2,688,500
Changes in working capital items:
20X1 20X2 Changes
Accounts receivable (net) 526,000 531,000 5,000
Inventory 649,000 719,000 70,000
Prepaid expenses 66,800 39,100 -27,700
Accounts payable $ 315,000 $ 558,000 243,000
Notes payable 510,000 510,000 0
Accrued expenses 76,900 58,000 -18,900
Bonds payable, 20X2 198,000 219,000 21,000
Investments (long-term securities) 99,500 82,900 16,600
Plant and equipment 252,000 300,000 -48,000
You can download the answer here
ly/3tZx
bit.aCQ
You can download the answer here
ly/3tZx
bit.aCQ
Answer and Explanation:
The computation is shown below:-
1. Working capital = Current Assets - Current Liabilities
= $3,514,496 - $1,098,280
= $2,416,216
2. Current ratio = Current Assets ÷ Current Liabilities
= $3,514,496 ÷ $1,098,280
= 3.2 times
3. Quick ratio = Quick Assets ÷ Current Liabilities
= ($762,860 + $1,154,610 + $824,900 ) ÷ $1,098,280
= 2.496 times
4. Accounts receivable turnover = Sales ÷ Average accounts Receivable
= $4,316,490 ÷ ($824,900 + $773,800) ÷ 2
= $4,316,490 ÷ $799,350
= 5.4 times
5. Number of days sales in receivables = Number of days in a year ÷ Accounts receivable turnover
= 365 ÷ 5.4
= 67.59 Days
6. Inventory turnover = Cost of goods sold ÷ (Average Inventory)
= $1,553,440 ÷ ($627,800 + $481,800) ÷ 2
= $1,553,440 ÷ $554800
= 2.8
7. Number of days sales in inventory = Number of days in a year ÷ Inventory turnover
= 365 ÷ 2.8
= 130.36 Days
8. Ratio of fixed assets to long-term liabilities = Net Property, plant, and equipment ÷ Total long-term liabilities
= $4,550,000 ÷ $3,500,000
= 1.3
9. Ratio of liabilities to stockholders equity = Total liabilities ÷ Total stockholders' equity
= $4,598,280 ÷ $5,747,850
= 0.80
10. Times interest earned = Income from operations ÷ Other expense (interest)
= $1,070,460 ÷ $280,000
= 3.82
11. Asset turnover = Sales ÷ Average Total Assets
= $4,316,490 ÷ ($10,346,130 + $8,125,942) ÷ 2
= $4,316,490 ÷ $9,236,036
= 0.467
12. Return on total assets = Net Income ÷ Average Total Assets
= $745,200 ÷ $9,236,036
= 8.07%
13. Return on stockholders’ equity = Net Income ÷ Avg. stockholders’ equity
= $745,200 ÷ ($5,747,850 + $5,052,150) ÷ 2
= $745,200 ÷ $5,400,000
= 13.8%
14. Return on common stockholders’ equity = (Net Income - Preferred dividend) ÷ (Average common stockholders’ equity )
= ($745,200 - $12,600) ÷ ($820,000 + $820,000 + $4,207,850 + $3,512,150) ÷ 2
= $732,600 ÷ $4,680,000
= 15.65%
15. Earnings per share on common stock = (Net Income - Preferred dividend) ÷ (Number of Outstanding shares )
= $732,600 ÷ $82,000
= $8.93
16. Price-earnings ratio = Market price ÷ Earning per share
= $52 ÷ $8.93
= 5.82
17. Dividends per share of common stock = Dividend on common stock ÷ Number of Outstanding shares
= $36,900 ÷ $82,000
= $0.45
18. Dividend yield = Dividends per share of common stock ÷ Market price
= $0.45 ÷ $52
= 0.865%
Therefore we have applied the above formulas.
Answer and Explanation:
The computation is shown below:-
1. Working capital = Current Assets - Current Liabilities
= $3,514,496 - $1,098,280
= $2,416,216
2. Current ratio = Current Assets ÷ Current Liabilities
= $3,514,496 ÷ $1,098,280
= 3.2 times
3. Quick ratio = Quick Assets ÷ Current Liabilities
= ($762,860 + $1,154,610 + $824,900 ) ÷ $1,098,280
= 2.496 times
4. Accounts receivable turnover = Sales ÷ Average accounts Receivable
= $4,316,490 ÷ ($824,900 + $773,800) ÷ 2
= $4,316,490 ÷ $799,350
= 5.4 times
5. Number of days sales in receivables = Number of days in a year ÷ Accounts receivable turnover
= 365 ÷ 5.4
= 67.59 Days
6. Inventory turnover = Cost of goods sold ÷ (Average Inventory)
= $1,553,440 ÷ ($627,800 + $481,800) ÷ 2
= $1,553,440 ÷ $554800
= 2.8
7. Number of days sales in inventory = Number of days in a year ÷ Inventory turnover
= 365 ÷ 2.8
= 130.36 Days
8. Ratio of fixed assets to long-term liabilities = Net Property, plant, and equipment ÷ Total long-term liabilities
= $4,550,000 ÷ $3,500,000
= 1.3
9. Ratio of liabilities to stockholders equity = Total liabilities ÷ Total stockholders' equity
= $4,598,280 ÷ $5,747,850
= 0.80
10. Times interest earned = Income from operations ÷ Other expense (interest)
= $1,070,460 ÷ $280,000
= 3.82
11. Asset turnover = Sales ÷ Average Total Assets
= $4,316,490 ÷ ($10,346,130 + $8,125,942) ÷ 2
= $4,316,490 ÷ $9,236,036
= 0.467
12. Return on total assets = Net Income ÷ Average Total Assets
= $745,200 ÷ $9,236,036
= 8.07%
13. Return on stockholders’ equity = Net Income ÷ Avg. stockholders’ equity
= $745,200 ÷ ($5,747,850 + $5,052,150) ÷ 2
= $745,200 ÷ $5,400,000
= 13.8%
14. Return on common stockholders’ equity = (Net Income - Preferred dividend) ÷ (Average common stockholders’ equity )
= ($745,200 - $12,600) ÷ ($820,000 + $820,000 + $4,207,850 + $3,512,150) ÷ 2
= $732,600 ÷ $4,680,000
= 15.65%
15. Earnings per share on common stock = (Net Income - Preferred dividend) ÷ (Number of Outstanding shares )
= $732,600 ÷ $82,000
= $8.93
16. Price-earnings ratio = Market price ÷ Earning per share
= $52 ÷ $8.93
= 5.82
17. Dividends per share of common stock = Dividend on common stock ÷ Number of Outstanding shares
= $36,900 ÷ $82,000
= $0.45
18. Dividend yield = Dividends per share of common stock ÷ Market price
= $0.45 ÷ $52
= 0.865%
Therefore we have applied the above formulas.
1) Gross margin percentage = Gross margin / Net Sales
= $28,000 / $70,000
= 0.40
= 40%
2) EPS = Net earning available to common stockholders / Number of common stocks
EPS = $5,454 / 500 shares
EPS = 10.91
3) Price earning ratio = Market value / EPS
Price earning ratio = $27 / 10.91
Price earning ratio = 2.48
4) Dividend payout ratio = $375 / $5,454
= 0.068
= 6.9%
5) Dividend yield ratio = Dividend per share / Current price
= 0.75 / $27
= 0.02777778
= 2.8%
6) Return on total asset = Net income / Average total asset
= $5,514 / {($74,678 + $68,659) / 2}
= $5,514 / $71668.5
= 0.0769376
= 7.7%
7) Return on common stock holder equity = Net income / Average common stockholder equity
= $5,514 /{ {($45,178 - $1,000) + ($40,099 - $1,000)} / 2}
= $5,514 /{($44,178) + ($39,099) / 2}
= $5,514 / $41638.5
= 0.13242552
= 13.2%
8)Book value per share = Common stockholder equity / Number of common stock equity
= $44,178/ 500
= $88.36
Marshall Inc.
Ratios:
1. Working Capital = Current assets - Current liabilities
= $2,464,000 - 880,000 = $1,584,000
2. Current ratio = Current Assets/Current Liabilities
= $2,464,000/880,000 = 2.8 : 1
3. Quick ratio = (Current Assets - Inventory)/Current Liabilities
= ($2,464,000 - 420,000)/880,000
= $2,044,000/880,000 = 2.3 : 1
4. Accounts receivable turnover = Average Accounts Receivable / Net Sales
= $542,500/10,850,000 = 0.05 times
Average receivables = ($585,000 + 500,000)/2 = $542,500
5. Number of days' sales in receivables = Days in the year/Accounts receivable turnover
= 365/0.05 = 7,300 days
6. Inventory turnover = Cost of goods sold / Average Inventory
= $6,000,000/400,000 = 15 times
Average Inventory = (Beginning inventory + Ending inventory) / 2
= ($420,000 + 380,000)/2 = $400,000
7. Number of days' sales in inventory = Number of days in a year divided by Inventory turnover ratio = 365 /15 = 24.3 days
8. Ratio of fixed assets to long-term liabilities = Fixed Assets/Long-term Liabilities = $5,760,000/3,200,000 = 1.8 : 1
9. Ratio of liabilities to stockholders' equity = Total Liabilities/Stockholders' equity = $4,080,000 / $4,944,000 = 0.83 or 80%
10. Times interest earned = Earnings before Interest and Taxes / Interest Expense = $1,152,000/132,000 = 8.7 times
11. Asset turnover = Sales Revenue / Average Total Assets
= $6,000,000/$8,639,000 = 0.7 or 70%
Average Total Assets = Beginning total assets + Ending total assets, all divided by 2
= ($9,024,000 + 8,254,000)/2 = $8,639,000
12. Return on total assets = EBIT/Average Total Assets
= $1,152,000/$8,639,000 = 13%
13. Return on stockholders' equity = Earnings after tax/Shareholders' equity = $600,000/$4,944,000 x 100 = 12%
14. Return on common stockholders' equity = EAT/Common Shareholders' Equity = $600,000 - 10,000/($4,944,000 - 250,000) x 100
= 12.6%
15. Earnings per share (EPS) on common stock = Net Income divided by the number of outstanding common shares = $600,000/100,000 = $6 per share.
16. Price-earnings ratio = Market price of shares/EPS = $82.80/$6 = 13.8
17. Dividends per share of common stock = Dividends/Common Stock shares = $100,000/100,000 shares = $1
18. Dividend yield = Dividend per share / Market price per share = $1/$82.80 = 1.2%
Explanation:
1. Working Capital is the difference between current assets and current liabilities.
2. Current ratio is a liquidity ratio of current assets over current liabilities.
3. Quick ratio is the current ratio modified with the subtraction of inventory.
4. Accounts receivable turnover is an accounting measure that shows how quickly customers pay for the credit sales.
5. Number of days' sales in receivables measures the number of days it takes a company to collect its credit sales. It is a function of the number of days in a year divided by the accounts receivable turnover ratio.
6. Inventory turnover is a ratio showing how many times a company has sold and replaced its inventory during a given period.
7. Number of days' sales in inventory is the result of dividing the days in the period by the inventory turnover formula. It shows the number of days inventory is held before being sold.
8. Ratio of fixed assets to long-term liabilities shows how much of long-term liabilities is represented in fixed assets.
9. Ratio of liabilities to stockholders' equity is a financial leverage ratio that shows the relationship between liabilities and stockholders' equity.
10. Times interest earned (TIE) ratio measures the ability of a company to settle its debt obligations based on its current income. To calculate the TIE number, take the Earnings before interest and taxes (EBIT) and divide by the total interest expense.
11. Asset turnover is a ratio of sales over average assets, which shows company's efficiency in using assets to generate sales.
12. Return on total assets measures the percentage of earnings before interest and taxes over the average total assets. It can be obtained by multiplying profit margin with total asset turnover.
13. Return on stockholders' equity is a financial ratio that is calculated by dividing a company's earnings after taxes (EAT) by the total shareholders' equity, and then multiplying the result by 100.
14. Return on common stockholders' equity measures the ratio of earnings after taxes less Preferred Stock Dividend over the common shareholders' equity.
15. Earnings per share on common stock is the ratio of earnings divided by the number of outstanding common stock shares. It measures the earnings per share that the company has generated for the common stockholders.
16. Price-earnings ratio is a ratio of the market price of shares over the earnings per share. It is used to determine if a company's share is overvalued or undervalued.
17. Dividends per share of common stock is the dividend paid divided by the number of outstanding common stock.
18. Dividend yield is the ratio of the dividend per share over the market price per share.
1) Gross margin percentage = Gross margin / Net Sales
= $28,000 / $70,000
= 0.40
= 40%
2) EPS = Net earning available to common stockholders / Number of common stocks
EPS = $5,454 / 500 shares
EPS = 10.91
3) Price earning ratio = Market value / EPS
Price earning ratio = $27 / 10.91
Price earning ratio = 2.48
4) Dividend payout ratio = $375 / $5,454
= 0.068
= 6.9%
5) Dividend yield ratio = Dividend per share / Current price
= 0.75 / $27
= 0.02777778
= 2.8%
6) Return on total asset = Net income / Average total asset
= $5,514 / {($74,678 + $68,659) / 2}
= $5,514 / $71668.5
= 0.0769376
= 7.7%
7) Return on common stock holder equity = Net income / Average common stockholder equity
= $5,514 /{ {($45,178 - $1,000) + ($40,099 - $1,000)} / 2}
= $5,514 /{($44,178) + ($39,099) / 2}
= $5,514 / $41638.5
= 0.13242552
= 13.2%
8)Book value per share = Common stockholder equity / Number of common stock equity
= $44,178/ 500
= $88.36
Marshall Inc.
Ratios:
1. Working Capital = Current assets - Current liabilities
= $2,464,000 - 880,000 = $1,584,000
2. Current ratio = Current Assets/Current Liabilities
= $2,464,000/880,000 = 2.8 : 1
3. Quick ratio = (Current Assets - Inventory)/Current Liabilities
= ($2,464,000 - 420,000)/880,000
= $2,044,000/880,000 = 2.3 : 1
4. Accounts receivable turnover = Average Accounts Receivable / Net Sales
= $542,500/10,850,000 = 0.05 times
Average receivables = ($585,000 + 500,000)/2 = $542,500
5. Number of days' sales in receivables = Days in the year/Accounts receivable turnover
= 365/0.05 = 7,300 days
6. Inventory turnover = Cost of goods sold / Average Inventory
= $6,000,000/400,000 = 15 times
Average Inventory = (Beginning inventory + Ending inventory) / 2
= ($420,000 + 380,000)/2 = $400,000
7. Number of days' sales in inventory = Number of days in a year divided by Inventory turnover ratio = 365 /15 = 24.3 days
8. Ratio of fixed assets to long-term liabilities = Fixed Assets/Long-term Liabilities = $5,760,000/3,200,000 = 1.8 : 1
9. Ratio of liabilities to stockholders' equity = Total Liabilities/Stockholders' equity = $4,080,000 / $4,944,000 = 0.83 or 80%
10. Times interest earned = Earnings before Interest and Taxes / Interest Expense = $1,152,000/132,000 = 8.7 times
11. Asset turnover = Sales Revenue / Average Total Assets
= $6,000,000/$8,639,000 = 0.7 or 70%
Average Total Assets = Beginning total assets + Ending total assets, all divided by 2
= ($9,024,000 + 8,254,000)/2 = $8,639,000
12. Return on total assets = EBIT/Average Total Assets
= $1,152,000/$8,639,000 = 13%
13. Return on stockholders' equity = Earnings after tax/Shareholders' equity = $600,000/$4,944,000 x 100 = 12%
14. Return on common stockholders' equity = EAT/Common Shareholders' Equity = $600,000 - 10,000/($4,944,000 - 250,000) x 100
= 12.6%
15. Earnings per share (EPS) on common stock = Net Income divided by the number of outstanding common shares = $600,000/100,000 = $6 per share.
16. Price-earnings ratio = Market price of shares/EPS = $82.80/$6 = 13.8
17. Dividends per share of common stock = Dividends/Common Stock shares = $100,000/100,000 shares = $1
18. Dividend yield = Dividend per share / Market price per share = $1/$82.80 = 1.2%
Explanation:
1. Working Capital is the difference between current assets and current liabilities.
2. Current ratio is a liquidity ratio of current assets over current liabilities.
3. Quick ratio is the current ratio modified with the subtraction of inventory.
4. Accounts receivable turnover is an accounting measure that shows how quickly customers pay for the credit sales.
5. Number of days' sales in receivables measures the number of days it takes a company to collect its credit sales. It is a function of the number of days in a year divided by the accounts receivable turnover ratio.
6. Inventory turnover is a ratio showing how many times a company has sold and replaced its inventory during a given period.
7. Number of days' sales in inventory is the result of dividing the days in the period by the inventory turnover formula. It shows the number of days inventory is held before being sold.
8. Ratio of fixed assets to long-term liabilities shows how much of long-term liabilities is represented in fixed assets.
9. Ratio of liabilities to stockholders' equity is a financial leverage ratio that shows the relationship between liabilities and stockholders' equity.
10. Times interest earned (TIE) ratio measures the ability of a company to settle its debt obligations based on its current income. To calculate the TIE number, take the Earnings before interest and taxes (EBIT) and divide by the total interest expense.
11. Asset turnover is a ratio of sales over average assets, which shows company's efficiency in using assets to generate sales.
12. Return on total assets measures the percentage of earnings before interest and taxes over the average total assets. It can be obtained by multiplying profit margin with total asset turnover.
13. Return on stockholders' equity is a financial ratio that is calculated by dividing a company's earnings after taxes (EAT) by the total shareholders' equity, and then multiplying the result by 100.
14. Return on common stockholders' equity measures the ratio of earnings after taxes less Preferred Stock Dividend over the common shareholders' equity.
15. Earnings per share on common stock is the ratio of earnings divided by the number of outstanding common stock shares. It measures the earnings per share that the company has generated for the common stockholders.
16. Price-earnings ratio is a ratio of the market price of shares over the earnings per share. It is used to determine if a company's share is overvalued or undervalued.
17. Dividends per share of common stock is the dividend paid divided by the number of outstanding common stock.
18. Dividend yield is the ratio of the dividend per share over the market price per share.
Cute Camel Woodcraft Company
1. Cute Camel Woodcraft Company
Forecasted Income Statement for Year 2:
Year 1 Year 2 (Forecasted)
Net Sales $20,000,000 $25,000,000
Less: operating costs, except
depreciation & amortization 13,000,000 16,250,000
Less: depreciation &
amortization expenses 800,000 800,000
Operating Income (EBIT) $6,200,000 $7,950,000
Less: interest expense 620,000 1,192,500
Pre-Tax Income (EBT) 5,580,000 6,757,500
Less: taxes (40%) 2,232,000 2,703,000
Earnings after taxes $3,348,000 $4,054,500
Less: preferred stock dividends 300,000 300,000
Earnings available to
common shareholders 3,048,000 3,754,500
Less: common stock dividends 1,506,600 1,824,525
Retained Earnings $1,541,400 $1,929,975
2a. With 25,000 shares of preferred stock issue and outstanding, then each preferred share should expect to receive $12 in annual dividends.
2b. With 200,000 shares of common stock issued and outstanding, then the firm's earnings per share (EPS) is expected to change from $15.24 in year 1 to $18.77 in year 2.
2c. Cute camel's before interest, taxes, depreciation & amortization (EBITDA) value changed from $7M in year 1 to $8.7M in year 2.
2d. It is INCORRECT to say that cute camel's net inflows & outflows of cash at the end of years 1 & 2 are equal to the company's annual contribution to retained earnings, $1,541,400 & $1,929,975 respectively. This is because ALL BUT ONE of the item reported in the income statement involve payments & receipts of cash
Explanation:
a) Data and Calculations:
Year 1 Year 2 (Forecasted)
Net Sales $20,000,000 $25,000,000
Less: operating costs, except
depreciation & amortization 13,000,000 16,250,000
Less: depreciation &
amortization expenses 800,000 800,000
Operating Income (EBIT) $6,200,000 $7,950,000
Less: interest expense 620,000 1,192,500
Pre-Tax Income (EBT) 5,580,000 6,757,500
Less: taxes (40%) 2,232,000 2,703,000
Earnings after taxes $3,348,000 $4,054,500
Less: preferred stock dividends 300,000 300,000
Earnings available to
common shareholders 3,048,000 3,754,500
Less: common stock dividends 1,506,600 1,824,525
Retained Earnings $1,541,400 $1,929,975
Preferred Stockholders' Dividends per share
= $300,000/25,000 = $12
EPS (Earnings per share):
= Earnings available to common shareholders = $15.24 ($3,048,000/200,000) in year 1 and $18.77 ($3,754,500/200,000) in year 2.
Cute Camel's Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization (EBITDA) for year 1 is $7M ($20M - $13M) while the year 2's is $8.75M ($25M - $16.25M).
It will provide an instant answer!