1.a
2.b
3.c
4.b
i dont know the rest
1.a
2.b
3.c
4.b
i dont know the rest
(a). The pressure is 14.76 psi.
(b). The pressure is 15.59 psi.
(c). The pressure is 15.68 psi.
All answer are reasonable.
Explanation:
Given that,
Speed v₁= 60 mph
Speed v₂ = 225 mph
Speed v₃ = 235 mph
(a). We need to calculate the maximum pressure on his hand
Using equation of pressure
there, no vertical movement
So, on neglect of height term
Where, P= atmospheric pressure
= air density
v = speed
Put the value in the equation
(b). Speed v₂ = 225 mph
We need to calculate the maximum pressure on his hand
Using equation of pressure
Put the value in the equation
(c). Speed v₃ = 235 mph
We need to calculate the maximum pressure on his hand
Using equation of pressure
Put the value in the equation
According to bernoulli's equation,
If the car increases the velocity the the pressure on the surface of the driver's hand increases.
The pressure from P₁ to P₃ are all near the value of one atmosphere.
So, the pressure difference of one atmosphere is not enough to break the driver's hand.
Hence, (a). The pressure is 14.76 psi.
(b). The pressure is 15.59 psi.
(c). The pressure is 15.68 psi.
All answer are reasonable.
a) 14.76 psi
b) 15.59 psi
c) 15.68 psi
d) The solution method is reasonable
Explanation:
The formula for maximum pressure is given as using Bernoulli's Equation :
Pmax = p + 1/2ρV²
Where ρ = Density = 0.002376slug per cubic foot
p = Atmospheric pressure in pounds per cubic foot = 14.6959 pounds per square inch
Converting pounds per square inch to pounds per square foot
= 1 pounds per square inch = 144 pounds per square foot
14.6959 pounds per square inch =
14.6959 pounds per square inch × 144 pounds per square foot
= 2116.2096 pounds per square foot
V = Velocity of the flow = Speed limit.
(a) For safety, the pit lane speed limit is 60 mph. At this speed, what is the maximum pressure on his hand?
Our speed limit is 60 mph
We convert to ft/s
1 mph = 1.46667 ft/s
60 mph =
60 mph × 1.46667 ft/s = 88 ft/s
Pmax = p + 1/2ρV²
Pmax = 2116.2096 + (0.5 × 0.002376 × 88²)
Pmax = = 2125.409472 Ib/ft² =
Converting to psi.
= 2125.409472/144
= 14.759788 psi
≈ 14.76 psi
(b) Back on the race track, what is the maximum pressure when he is driving his IndyCar at 225 mph?
Our speed limit is 225 mph
We convert to ft/s
1 mph = 1.46667 ft/s
225 mph =
225 mph × 1.46667 ft/s = 330 ft/s
Pmax = p + 1/2ρV²
Pmax = 2116.2096 + (0.5 × 0.002376 × 330²)
Pmax = 2245.5828 Ib/ft² =
Converting to psi.
= 2245.5828/144
= 15.594325 psi
≈ 15.59 psi
(c) On the straightaways, the IndyCar reaches speeds in excess of 235 mph.
Our speed limit is 235 mph
We convert to ft/s
1 mph = 1.46667 ft/s
235 mph =
235 mph × 1.46667 ft/s = 344.667 ft/s
Pmax = p + 1/2ρV²
Pmax = 2116.2096 + (0.5 × 0.002376 × 344.667²)
Pmax = = 2257.338465 Ib/ft² =
Converting to psi.
= 2257.3384654/144
= 15.675961562 psi
≈ 15.68 psi
d) For this speed, is your solution method for parts (a and (b) reasonable? Explain.
It is important to note that: the value of 1 atmosphere = 14.696 psi
If we look at the solution above, we can see that the maximum pressure of the speeds in question a, b, c which are: 14.76 psi, 15.59 psi, 15.68 psi respectfully are just a little bit outside the range of 1 atmosphere.
Hence, this is not significant enough to cause damage or harm the hands of Tony Kanaan therefore, my solution method for parts (a and (b) reasonable is reasonable.
The total amounts of petrol used up by his car is 3.235 gallons.
Step-by-step explanation:
Tony drives his car and drives the first 13 miles in 13 minutes.
So, the average speed was mph.
which is less than 65 miles per hour, and the miles traveled per gallon is 50.
So, 50 miles of travel is done by 1 gallon of petrol.
Hence, 13 miles travel is done by gallons of petrol.
Now, Tony then drives at an average speed of 68 mph > 65 mph for 1 hour and 24 minutes i.e. 1.75 hours.
Then he travels (68 × 1.75) = 119 miles and the miles traveled per gallon is 40.
So, 40 miles of travel is done by 1 gallon of petrol.
Hence, 119 miles travel is done by gallons of petrol.
Therefore, the total amount of petrol used up by his car is (0.26 + 2.975) = 3.235 gallons. (Answer)
2.64 gallons
Step-by-step explanation:
13 miles /13 minutes = 1 mile per minutes * 60 minutes/ hour = 60 miles per hour
The miles per gallon is 50 per the chart
13 miles ÷ 50 miles per gallon
Copy dot flip
13 * 1/50 gallons per mile = 13/50 gallons=.26 gallons
Now for the second leg we went 68 miles per hour
The miles per gallon is 40 per the chart
We need to find the distance
1 hour 24 minutes = 1 24/60 hours = 1.4 hours
1.4 hours * 68 mph = 95.2 miles
95.2 miles ÷ 40 miles per gallon
Copy dot flip
95.2 * 1/40 gallons per mile = 2.38 gallons
Add the number of gallons together
.26 + 2.38 = 2.64 gallons
Complete question :
Tony drives his car . He drives the first 13 miles in 13 minutes. He then drives at an average speed of 68mph for 1 hour 24 minutes . Find how much petrol he uses using the information in the table.
Requires table to answer question is attached below
2.64 gallons
Explanation:
Given that:
First 13 miles takes 13 minutes
Average rate = 13 miles / 13 minutes = 1mile/minute ; Average rate per hour = (1 mile /minute * 60) = 60 miles /hour
If average speed = 65mph or less ; 50 miles per gallon (it uses 1 gallon for 50 miles)
Hence, since first phase rate is 60 mph,; then miles per gallon is 50 miles
Therefore,gallon of petrol used for 13 miles will be :
13 miles / 50 mpg = 0.26 gallons
2nd phase:
Average rate of 68 mph for 1 hour 24 minutes (1.4 hours)
Here, miles per gallon = 40 (that is; 40 miles for 1 gallon).
Total distance covered = 68 * 1.4 = 95.2 miles
Petrol used = 95.2 miles / 40 mpg = 2.38 gallons
Hence,
Total petrol used : (0.26 + 2.38) = 2.64 gallons
2.64 gallons
Step-by-step explanation:
Using the information in the table to find out how much petrol he uses. Average speed Miles travelled per gallon 65 mph or less More than 65 mph 50 40 mph stands for miles per hour
13 miles /13 minutes = 1 mile per minutes × 60 minutes/ hour = 60 miles per hour
The miles per gallon is 50 per the chart
13 miles ÷ 50 miles per gallon
13 × 1/50 gallons per mile = 13/50 gallons = 0.26 gallons
Now for the second leg we went 68 miles per hour
The miles per gallon is 40 per the chart
We need to find the distance
1 hour 24 minutes = 1 24/60 hours = 1.4 hours
1.4 hours × 68 mph = 95.2 miles
95.2 miles ÷ 40 miles per gallon
95.2 × 1/40 gallons per mile = 2.38 gallons
Add the number of gallons together
0.26 + 2.38 = 2.64 gallons
It will provide an instant answer!