Chemistry : asked on Kitkatuu
 09.03.2021

A student measures a boiling water bath with two different thermometers. The digital thermometer records the temperature as 100.2°C and has an uncertainty of 0.1°C. The analog thermometer records the temperature as 99.0°C and has an uncertainty of 0.5°C. What is the percent uncertainty of each thermometer? And what is the percent error given that water boils at 100.0°C?

. 0

Step-by-step answer

24.06.2023, solved by verified expert
Unlock the full answer

Explanation:

Measurement made = 100.2 °C

uncertainty = 0.1°C

percent uncertainty = .1 x 100 / 100.2

= .099 %

2 nd thermometer :

Measurement made = 99.0 °C

uncertainty = 0.5°C

percent uncertainty = .5 x 100 / 99

= .505  %

Percent error :

1 st thermometer

Error = 100.2 - 100 = .2 °C

measurement = 100.2

percent error = .2 x 100 / 100.2

= .1996 %

2 nd thermometer

Error = 100.00 - 99 = 1.00 °C

measurement = 99

percent error = 1 x 100 / 99

= 1.01  %

It is was helpful?

Faq

Chemistry
Step-by-step answer
P Answered by PhD

Explanation:

Measurement made = 100.2 °C

uncertainty = 0.1°C

percent uncertainty = .1 x 100 / 100.2

= .099 %

2 nd thermometer :

Measurement made = 99.0 °C

uncertainty = 0.5°C

percent uncertainty = .5 x 100 / 99

= .505  %

Percent error :

1 st thermometer

Error = 100.2 - 100 = .2 °C

measurement = 100.2

percent error = .2 x 100 / 100.2

= .1996 %

2 nd thermometer

Error = 100.00 - 99 = 1.00 °C

measurement = 99

percent error = 1 x 100 / 99

= 1.01  %

Chemistry
Step-by-step answer
P Answered by Master
Answer: 0.0045 mol
Explanation: Convert 30 ml to l: 30 mL = 0.03 L
Molarity = mol/l
mol = molarity * L
mol = 0.15 * 0.03 = 0.0045 mol
Answer: 0.0045 mol
Explanation: Convert 30 ml to l: 30 mL = 0.03 L
Molarity = mol/l
mol = molarit
Chemistry
Step-by-step answer
P Answered by PhD

Answer:

52.6 gram

Step-by-step explanation:

It is clear by the equation 2(27+3×35.5)= 267 gm of AlCl3 reacts with 6× 80 = 480 gm of Br2 . So 29.2 gm reacts = 480× 29.2/267= 52.6 gm

Chemistry
Step-by-step answer
P Answered by Master

Calcium (Ca)(On the periodic table, ionization energy increases as you go up and to the right of the periodic table)

Calcium (Ca)(On the periodic table, ionization energy increases as you go up and to the right of the
Chemistry
Step-by-step answer
P Answered by PhD

glycoproteins

Explanation:

A positive reaction for Molisch's test is given by almost all carbohydrates (exceptions include tetroses & trioses). It can be noted that even some glycoproteins and nucleic acids give positive results for this test (since they tend to undergo hydrolysis when exposed to strong mineral acids and form monosaccharides).

Chemistry
Step-by-step answer
P Answered by PhD

Answer:

Taking into accoun the ideal gas law, The volume of a container that contains 24.0 grams of N2 gas at 328K and 0.884 atm is 26.07 L.

An ideal gas is a theoretical gas that is considered to be composed of point particles that move randomly and do not interact with each other. Gases in general are ideal when they are at high temperatures and low pressures.

The pressure, P, the temperature, T, and the volume, V, of an ideal gas, are related by a simple formula called the ideal gas law:  

P×V = n×R×T

where P is the gas pressure, V is the volume that occupies, T is its temperature, R is the ideal gas constant, and n is the number of moles of the gas. The universal constant of ideal gases R has the same value for all gaseous substances.

Explanation:

In this case, you know:

P= 0.884 atm

V= ?

n= Answer:Taking into accoun the ideal gas law, The volume of a container that contains 24.0 grams of N 0.857 moles (where 28 g/mole is the molar mass of N₂, that is, the amount of mass that the substance contains in one mole.)

R=0.082Answer:Taking into accoun the ideal gas law, The volume of a container that contains 24.0 grams of N

T= 328 K

Replacing in the ideal gas law:

0.884 atm×V= 0.857 moles× 0.082Answer:Taking into accoun the ideal gas law, The volume of a container that contains 24.0 grams of N ×328 K

Solving:

Answer:Taking into accoun the ideal gas law, The volume of a container that contains 24.0 grams of N

V= 26.07 L

The volume of a container that contains 24.0 grams of N2 gas at 328K and 0.884 atm is 26.07 L.

Chemistry
Step-by-step answer
P Answered by PhD
15 moles.Explanation:Hello,In this case, the undergoing chemical reaction is:Clearly, since carbon and oxygen are in a 1:1 molar ratio, 15 moles of carbon will completely react with 15 moles of oxygen, therefore 15 moles of oxygen remain as leftovers. In such a way, since carbon and carbon dioxide are also in a 1:1 molar ratio, the theoretical yield of carbon dioxide is 15 moles based on the stoichiometry:Best regards.
Chemistry
Step-by-step answer
P Answered by PhD
Answer: 25 g
Explanation: Given:
Original amount (N₀) = 100 g
Number of half-lives (n) = 11460/5730 = 2
Amount remaining (N) = ?
N = 1/2ⁿ × N₀
N = 1/2^2 × 100
N = 0.25 × 100
N = 25 g
Chemistry
Step-by-step answer
P Answered by PhD
Answer: 7.8125 g
Explanation: Given:
Original amount (N₀) = 500 g
Number of half-lives (n) = 9612/1602 = 6
Amount remaining (N) = ?
N = 1/2ⁿ × N₀
N = 1/2^6 × 500
N = 0.015625 × 500
N = 7.8125 g

Try asking the Studen AI a question.

It will provide an instant answer!

FREE