The answer is in the image
Cost of 7 gallons=$24.50
Cost of 1 gallon=24.50/7=3.5
Cost of 15 gallons=15*3.5=52.5
Cost of 15 gallons will be $52.5
The solution is given in the image below
The wood before starting =12 feet
Left wood=6 feet
Wood used till now=12-6=6 feet
Picture frame built till now= 6/(3/4)
=8 pieces
Therefore, till now 8 pieces have been made.
Salesperson will make 6% of 1800
=(6/100)*1800
=108
Salesperson will make $108 in $1800 sales
30% of 420 are first year students
first year students = (30/100 )*420
=126 students
Student who are not in first year = 420-126
=294 students
Area of rectangle= L*b
here,
L=12.4 cm
b= 8.8 cm
A= L*b
= 12.4 * 8.8 = 109.12 cm^2
Volume of rectangular prism=length * width * height
Given,
length=3/8cm
breadth=5/8cm
height=7/8cm
therefore volume=(3/8)*(5/8)*(7/8)
=105/512 cm3
It will provide an instant answer!