Answer:
Step-by-step explanation:
Mass of dog = 11500 g
Mass of cat = 4000 g
Difference of masses= 11500 -4000
= 7500 g
= 7500/1000
= 7.5 kg
Therefore dog has 7.5 kg more mass than the cat
The answer is in the image
Cost of 7 gallons=$24.50
Cost of 1 gallon=24.50/7=3.5
Cost of 15 gallons=15*3.5=52.5
Cost of 15 gallons will be $52.5
The total nom of code that can be used is equal to 5+3 = 8
Speed=Distance/time
Here,
distance=15m
time=1sec
speed=15/1=15m/sec
Distance=Speed*time
time=15min=15*60sec=900sec
Distance travelled in 15 min=15*900=13,500m
=13500/1000 km=13.5Km
tip=18% of 75.45
=18/100 * 75.45 = $13.581
Tip = $13.581
(1 or 7) ; number of possible outcome = 2
(a, e, i, o, or u) ; number of possible outcome = 5
So,
Number of possible outcomes = 2 x 5
Number of possible outcome =10
Volume of pool = 1472 m^3
Length = 36.8m
Breadth = 20m
We know,
Volume = l*b*h
1472 = 36.8 * 20 * h
h = 1472/736
h = 2m
Pool is 2m deep
It will provide an instant answer!