01.09.2021

Factor completely

4a²-8a-5

. 0

Step-by-step answer

09.07.2023, solved by verified expert

Faq

Mathematics
Step-by-step answer
P Answered by PhD

Cost of 7 gallons=$24.50

Cost of 1 gallon=24.50/7=3.5

Cost of 15 gallons=15*3.5=52.5

Cost of 15 gallons will be $52.5

Mathematics
Step-by-step answer
P Answered by PhD

The answer is in the image 

The answer is in the image 
Mathematics
Step-by-step answer
P Answered by PhD

The solution is in the following image

The solution is in the following image
Mathematics
Step-by-step answer
P Answered by PhD

Salesperson will make 6% of 1800

=(6/100)*1800

=108

Salesperson will make $108 in $1800 sales

Mathematics
Step-by-step answer
P Answered by PhD

Here,

tip=18%of $32

tip=(18/100)*32

=0.18*32

=$5.76

Total payment=32+5.76=$37.76

Mathematics
Step-by-step answer
P Answered by PhD

Speed=Distance/time

Here,

distance=15m

time=1sec

speed=15/1=15m/sec

Distance=Speed*time

time=15min=15*60sec=900sec

Distance travelled in 15 min=15*900=13,500m

=13500/1000 km=13.5Km

Mathematics
Step-by-step answer
P Answered by PhD

The wood before starting =12 feet

Left wood=6 feet

Wood used till now=12-6=6 feet

Picture frame built till now= 6/(3/4)

=8 pieces

Therefore, till now 8 pieces have been made.

Mathematics
Step-by-step answer
P Answered by PhD

30% of 420 are first year students

first year students = (30/100 )*420

=126 students

Student who are not in first year = 420-126

=294 students  

Try asking the Studen AI a question.

It will provide an instant answer!

FREE