a)
i. = 0.17
ii. = 0.11
iii = 0.83
b)
i. = 0.1445
ii. = 0.0965
iii. = 0.241
step-by-step explanation:
to solve this problem we can represent the probabilities in a probability tree.
where r represents a rainy day and nr represents a day without rain
so, for part a) we have:
observe the attached diagram
then for part b) we have three consecutive days:
observe the attached diagram
a)
i. = 0.17
ii. = 0.11
iii = 0.83
b)
i. = 0.1445
ii. = 0.0965
iii. = 0.241
step-by-step explanation:
to solve this problem we can represent the probabilities in a probability tree.
where r represents a rainy day and nr represents a day without rain
so, for part a) we have:
observe the attached diagram
then for part b) we have three consecutive days:
observe the attached diagram
Cost of 7 gallons=$24.50
Cost of 1 gallon=24.50/7=3.5
Cost of 15 gallons=15*3.5=52.5
Cost of 15 gallons will be $52.5
The total nom of code that can be used is equal to 5+3 = 8
Speed=Distance/time
Here,
distance=15m
time=1sec
speed=15/1=15m/sec
Distance=Speed*time
time=15min=15*60sec=900sec
Distance travelled in 15 min=15*900=13,500m
=13500/1000 km=13.5Km
Salesperson will make 6% of 1800
=(6/100)*1800
=108
Salesperson will make $108 in $1800 sales
The answer is in the image
The answer is in the image
30% of 420 are first year students
first year students = (30/100 )*420
=126 students
Student who are not in first year = 420-126
=294 students
Let the father's age be x and son's be y
10 years before-
Father age=x-10
sons age=y-10
Given,
x-10=10(y-10)
x-10=10y-100
Given present age of father=40
therefore,
x=40
40-10=10y-100
10y-100=30
10y=130
y=130/10
y=13
Therefore present age of son=13years
It will provide an instant answer!