02.04.2021

Find the roots of each equation. 6v^2+24=0

PLEASE HELP I NEED THIS TO MOVE UP A GRADE

. 0

Step-by-step answer

09.07.2023, solved by verified expert

Faq

Mathematics
Step-by-step answer
P Answered by Master

v=\pm 2i

Step-by-step explanation:

6v^2+24=0\\\\6v^2=-24\\\\v^2=-4\\\\v=\pm 2i

Mathematics
Step-by-step answer
P Answered by PhD

SI=(P*R*T)/100

P=2000

R=1.5

T=6

SI=(2000*1.5*6)/100

=(2000*9)/100

=180

Neil will earn interest of 180

Mathematics
Step-by-step answer
P Answered by PhD
Answer: 440 grams for 1.54 is the better value
Explanation:
Take the price and divide by the number of grams
1.54 / 440 =0.0035 per gram
1.26 / 340 =0.003705882 per gram
0.0035 per gram < 0.003705882 per gram
Mathematics
Step-by-step answer
P Answered by PhD

For every 8 cars there are 7 trucks

Therefore,

Cars:Truck=8:7

Answer is B)8:7

Mathematics
Step-by-step answer
P Answered by PhD

The solution is in the following image

The solution is in the following image
Mathematics
Step-by-step answer
P Answered by PhD

The wood before starting =12 feet

Left wood=6 feet

Wood used till now=12-6=6 feet

Picture frame built till now= 6/(3/4)

=8 pieces

Therefore, till now 8 pieces have been made.

Mathematics
Step-by-step answer
P Answered by PhD

The wood before starting =12 feet

Left wood=6 feet

Wood used till now=12-6=6 feet

Picture frame built till now= 6/(3/4)

=8 pieces

Therefore, till now 8 pieces have been made.

Mathematics
Step-by-step answer
P Answered by PhD

The answer is in the image 

The answer is in the image 
Mathematics
Step-by-step answer
P Answered by PhD

30% of 420 are first year students

first year students = (30/100 )*420

=126 students

Student who are not in first year = 420-126

=294 students  

Try asking the Studen AI a question.

It will provide an instant answer!

FREE