9514 1404 393
1 mile
Step-by-step explanation:
5 × (1/5 mi) = 5/5 mi = 1 mi
The students ran 1 mile in all.
SI=(P*R*T)/100
P=2000
R=1.5
T=6
SI=(2000*1.5*6)/100
=(2000*9)/100
=180
Neil will earn interest of 180
Cost of 7 gallons=$24.50
Cost of 1 gallon=24.50/7=3.5
Cost of 15 gallons=15*3.5=52.5
Cost of 15 gallons will be $52.5
F=ma
where F=force
m=mass
a=acceleration
Here,
F=4300
a=3.3m/s2
m=F/a
=4300/3.3
=1303.03kg
The solution is given in the image below
tip=18%of $32
tip=(18/100)*32
=0.18*32
=$5.76
Total payment=32+5.76=$37.76
Speed=Distance/time
distance=15m
time=1sec
speed=15/1=15m/sec
Distance=Speed*time
time=15min=15*60sec=900sec
Distance travelled in 15 min=15*900=13,500m
=13500/1000 km=13.5Km
The wood before starting =12 feet
Left wood=6 feet
Wood used till now=12-6=6 feet
Picture frame built till now= 6/(3/4)
=8 pieces
Therefore, till now 8 pieces have been made.
30% of 420 are first year students
first year students = (30/100 )*420
=126 students
Student who are not in first year = 420-126
=294 students
tip=18% of 75.45
=18/100 * 75.45 = $13.581
Tip = $13.581
Area of rectangle= L*b
here,
L=12.4 cm
b= 8.8 cm
A= L*b
= 12.4 * 8.8 = 109.12 cm^2
It will provide an instant answer!